By 1 Ocak 2020 Blog No Comments

Yunanistan Thassos Adası ve Yelkenli Gezi

Thassos Adası’nda yelkenli yatların bağlanabileceği farklı yönlerde 3 adet liman bulunmaktadır. Bu limanların arasında ise doğal güzelliklerle dolu bir çok koy bulunmaktadır. Bu yüzden Thassos Adası hem yelkenli gezi tatillerine hem de yelkenli eğitim gezilerine olanak sağlayan bir adadır.

Yelkenli gezide kısa süreli seyirler yaparak gün içerinde bir çok koya uğrayabilir, akşamları ise farklı limanlara bağlanarak, akşam yemeğini taverna eğlenceleri olan tavernalarda yiyebilirsiniz. Geceleri ise karada ada hayatına eşlik edilebilirsiniz .

Dilerseniz , akşamları koylarda alargada kalabilirsiniz. ( denize çapa atarak korunaklı koyda denizin ortasında kalmak ) Alargada kalınan akşamlar teknede yemek yerine istenirse, bot ile kıyıya çıkarak tavernalarda yemek yiyebilirsiniz. Gece ise teknede yıldızları seyredebilirsiniz.

Thassos Adasında yelkenli yat kiralayabilirsiniz. Motor yat ve gulet yat kiralama yoktur. Yelkenli yatlarımızı charter firmamızın bünyesindeki kaptanlar ile kiralayarak, kaptanınızın güvenli seyri ile Thassos koylarını gezebilirsiniz. Kaptanlığı kendiniz yapma durumunda ise, rota için koylar hakkında bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Yunanistan Thassos Adası Koyları

Limenas limanı – Thassos Adası

Limenas limanı Thassos Adası’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Kavala ve Keramoti ‘den gelen vapurlarda bu limana ulaşmaktadır. Burada vapurların hemen yanında büyük bir liman vardır. Burada hem kıçtan kara hem de aborda olabilirsiniz. Liman içinde tekne sarsılmadan huzurlu bir geceleme gerçekleştirebiliriniz.

Bu liman dışında hemen yan tarafında eski liman diye adlandırılan küçük korunaklı bir koy vardır. Buraya da akşamları bağlanabilirsiniz.

Her iki koyda da su alma ve elektrik bağlantısı yapılabilecek tesisat ve sistem az miktarda olsa da vardır. Limanlarda duş ve tuvalet hizmeti yoktur.

Limenas limanı Thassos Adasının en büyük iki yerleşim yerinden biri olduğu için, burada; çarşı, market, cafe, restoran, taverna, bar ve publar bulunmaktadır. Dilerseniz akşam üzeri cafelerde kahve içtikten sonra çarşıdan hediyelik ürünlere bakabilirsiniz. Saat 21.00 ‘da akşam yemeği için tavernaya geçebilir hem kaliteli yemekler yer hem de cumartesi gecesine denk geldiyseniz canlı müzik eğlencesine dahil olabilirsiniz. Gece bar ve publarda takılabilirsiniz. Tekne ihtiyaç ve eksiklerini sabah saat 9.00’da marketler açıldığında yapabilirsiniz. Kahvaltı için limanın karşındaki fırından Yunanistan’ın meşhur böreklerini ve çeşitli ekmek arası lezzetlerini tadabilirsiniz..

Limenaria limanı – Thassos Adası

Limenaria limanı Thassos Adası’nın güneyinde bulunmaktadır. Limanın hemen yanında koy bulunmaktadır. Buradan da denize girebilir, koydaki cafelerde içeceklerini içebilirsiniz. Tekne ile kıçtan kara hem de aborda olabilirsiniz. Liman içinde tekne sarsılmadan huzurlu bir geceleme gerçekleştirebiliriniz. Su alma ve elektrik bağlantısı yapılabilecek tesisat ve sistem az miktarda olsa da vardır. Limanlarda duş ve tuvalet hizmeti yoktur.

Limenaria limanı Thassos Adasının en büyük iki yerleşim yerinden biri olduğu için, burada çarşı, market, cafe, restoran, taverna, bar ve publar bulunmaktadır. Dilerseniz; akşam üzeri cafelerde kahve içtikten sonra çarşıdan hediyelik ürünlere bakabilirsiniz. Tavsiyemiz; saat 21.00 ‘da akşam yemeği için kaptanınızın önereceği limanın arka taraflarındaki yerel taverna gitmeniz. Buradaki makul fiyatlı çeşitli balık ve mezeleri gördüğünüzde şaşıracaksınız. Gece bar ve publarda takılabilirsiniz. Tekne ihtiyaç ve eksiklerini sabah saat 9.00’da marketler açıldığında yapabilirsiniz. Kahvaltı için limanın karşındaki fırından Yunanistan’ın meşhur böreklerini ve çeşitli ekmek arası lezzetlerini tadabilirsiniz..

Kallirachi – Thassos Adası

Thassos Adasının batısında kalan Kallirachi limanına teknenizle kolaylıkla bağlanabilirsiniz. Bu liman diğer limanlara göre küçük bir yerleşim yerine aittir. Limana yakın bir kaç taverna ve küçük bir çarşı içinde market- kasap bulabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz, gün batımında limanın hemen yanındaki palmiyelerin bulunduğu yolda yürümek, akşam yemek için kaptanınızın size önereceği, limandan 10 dakika yürüme mesafesindeki yerde, yerel yemeklerin tadına bakmak olacaktır. Bu limanda sakin bir geceleme yapabilirsiniz. Su alma ve elektrik bağlantısı yapılabilecek tesisat ve sistem az miktarda olasa da vardır. Limanlarda duş ve tuvalet hizmeti yoktur.

La-Scala Beach – Thassos Adası

Adanın en modern tesislerinden biri olan La-Scala Beach’te alargada durabilirsiniz. Tesis önünde yüzme molası verebilirsiniz. Dileyenler tesise çıkarak öğlen yemekleri yiyebilirler, havuz başındaki barda müzik ve dans eşlinde içki alabilirler.

Cottage Beach – Thassos Adası

 

Bu koyun aslında bir adı olmasa bizler çok sevdik ve her gezimizde ilaki uğrar olduk. Adına da koyda bulunan kulübeden dolayı Cottege demeye başladık. Marble Beach’in çok kalabalık olduğu zamanlarda buraya gelmenizi tavsiye ediyoruz. Marble Beach’in kuzeyinde yelken seyri ile 15 dakika.  Buraya karadan ulaşım olmadığında oldukça sakin bir koydur.

Öleki birileride burasını çok beğenmiş kayalıklar üzerine kulübesini yapmış önünde de balıkçı teknesi onu beklemekte! Denizin güzelliğini anlatmaya gerek bile yok.

Marble Beach – Thassos Adası

Marble Beach adasının en ünlü koylarından biridir. Hem masmavi bir denizi hem de bembeyaz bir kumsalı vardır. Mermer taşlarından oluşan irili ufaklı beyaz taşlar sahil boyunca bulunmaktadır.

Burada tesis yoktur. Bazı dönemlerde sadece içecek satan bir bar açılır. Her zaman olmayabilir. Tavsiyemiz burada gündüz yüzme molası vermeniz ve imkanınız varsa bot ve vb. ile sahile çıkarak beyaz taşları yakından görmeniz.

Vathi Beach – Thassos Adası

Vathi koyu adanın en yeşil koylarındandır. Burada yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Karadan ulaşım olmayan bu koy; sessiz ,sakin ve ağaçlarla çevrili doğa güzelliğine sahiptir . Kuşların cıvıltısını rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Beyaz ince kuma sahip bu koyda mutlaka yüzme molası vermelisiniz. Şehir hayatından izole, geceleme için müsait olan bu koyda, gece teknede kalma ve teknede yemek yeme deneyimlerini gerçekleştirebilirsiniz . Gündüz gelen guletler için atılmış tonoza bağlanabilir, geceyi güvenli bir şekilde geçirebilirsiniz. A

da kalabalık bir ada olmadığından büyük olasılıkla bu koyda geceleme yapan tek tekne olabilirsiniz. Tadını çıkartın. Kumsala çıkıp ateş yakmak yasaktır. Sabah bu koyda uyandığınızda yapmak istediğiniz ilk şey denize atlamak olacaktır. Dileyenler uykusunu denize atlayarak açabilir. Sabah yüzme molası vermeden bu koydan ayrılmamalı.

Golden Beach – Paradise Beach – Nisida Kinira Adası

Golden Beach adanın en bilinen ve en uzun kumsallarından. Bu koyda kıyılardaki derinlik yetersiz olduğundan tekne ile kıyılara çok yaklaşılmamaktadır. Burada sadece kısa bir yüzme molası verip, Paradise Beach ziyaret edebilir, bu koyların karşında bulunan Nisida Kinira Adasına gidebilirsiniz. Ordaki yüzme molasından sonra ise geceleme için Aliki koyuna geçilmesini tavsiye ederiz. Eğer rüzgar güneyli esmiyorsa. Güneyli esiyorsa; en yakın liman olan adanın güneyineki, Limenaria Limanında geceleme yapınız.

Aliki Koyu – Thassos Adası

Thassos Adasının yine çok popüler bir plaj olan Aliki Koyu’na mutlaka uğrayın. Burada tüm gün boyunca plajın tadını çıkartabilirsiniz. Plaj ince kum, deniz sığ, yüzmesi keyiflidir. Plajdaki restaurantlardan söyleyeceğiniz kalamarlar eşliğinde şezlonglarda güneşlenmenin keyfini sürebilirsiniz.

Bu koydaki yürüme yolunda yürüyüşe çıkarak, koyun arka tarafındaki ilginç mermer yapıları keşfedilebilir, mağara içindeki küçük kilise ile karşılaşabilirisiniz. Kuzey rüzgarlarına karşı korunaklı olan bu koyda, rüzgarın güneyden esmediği bir gece alargada kalmanızı tavsiye ederiz. Akşam yemeği için botla tavernaya geçebilirsiniz. Restoranlarında botu bulunmakta sizi alabilir, aklınızda bulunsun.

Giola – Thassos Adası

Aliki koyundan Limenaria limanı arasında, karadan ulaşımının zor olduğu, doğal havuz diye adlandırılan Giola bulunmaktadır. Hava koşulları burada elverişli olursa mutlaka bu doğa güzelliğin içinde yüzmelisiniz.

Derinlikten dolayı alargada kalmak müsait olmasa bile, kuzeyli esen bir havada kaptan Giola’ya yaklaşarak sizi denize indirebilir, yüzerek Giola’ya ulaşabilirsiniz. Giola’nın yüzeyi kaygan ve kayalar sivridir. Deniz ayakkabısı ile gitmenizi ve dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Salonikios – Thassos Adası

Giola ve Limenaria arasındaki, adanın karşısında bulunan bu koyda kampçıların yer aldığınız görebilirsiniz. Plajın hemen sol tarafında konumlanmış olan çadırlarından denize karşı keyifle tatil yapmaktadırlar. Tekne ile geldiğinizde plajın her iki tarafında da kayalıklardaki sığlıkları göreceksiniz. Buralara doğru yüzüp, kayalıklarda vakit geçirebilirsiniz. Plajda bir tesis veya işletme bulunmamaktadır.

Tripiti – Thassos Adası

Thassos Adasını sık sık ziyaret edenlerin bile bilmediği, görmediği bir yer Tripiti su mağarasıdır. Adanın güney batısında bulunur. Tripiti koyu bir işletmeye ait olduğu için, dışarıdan gelenler burayı es geçerler. Yelkenli gezinizde ise buraya mutlaka uğrayarak, tekneden mağaraya kadar yüzün ve mağaranın arkasındaki küçük koyda vakit geçirin.

Cliff – Thassos Adası

 

Karadan ulaşımı olmayan bu koy, falezlerden oluşmaktadır ama yinede kıyısında kum bulunmaktadır. Tekne ile buraya gelerek bu sakin koyda öğle yemeği molası verebilirsiniz veya akşam üzeri gün batımından önce son deniz molası verip, gün batımını burada izlemenizi öneririz. Tripiti’nin arka koyunda, adanın batı tarafında yer aldığı için, gün batımını izlemek için harika bir konumda bulunmaktadır.

Adı olmayan bu koy herşeyden uzak, izole kalabilmenize olanak vermektedir. Biz Cliff koyu demekteyiz. Deneyimizden sonra muhakkak sizde bir isim bulacağınıza eminiz 🙂

Thassos Koylarını yelkenli ile gezmek için, tekne listesinden Yunanistan Kavala Limanında bulunan teknelere göz atabilirsiniz.

Eğer tekne kiralamayı düşünmüyorsanız, Her yıl düzenlediğimiz Thassos Adası yelkenli gezilerimize göz atabilir. Teknede sizde bir kabin kiralayarak, aramıza katılabilirsiniz. Genellikler her sene Bayram tatillerinde 3 veya 4 günlük gezilerimiz olmaktadır. Bilgi için bizimle iletime geçebilir veya geçmiş etkinlikleri inceleyebilirsiniz.